Amikor az emberfia egy monitor vásárlásra adja a fejét, lassan olyan komplikált feladatnak bizonyul a megfelelő kiválasztása, mint egy új notebookot vásárlása. Először is vannak a saját igényeink, aztán nem utolsó sorban a pénztárcánk vastagsága, ezután kezdődhet a nézelődés. A mostani piacon viszont annyi felbontás, képarány és ezek megkülönböztetésére szolgáló rövidítés van már a HD-n kívül, hogy csak kapkodjuk a fejünket. Erre a kusza elnevezések rendbe rakására született ez a cikk, és hogy hogyan válaszd ki számodra a legideálisabbat.
Nézzük, milyen igények merülhetnek fel!
Mire szeretnénk használni a monitort? Játékra vagy munkára, esetleg mindkettőre? Ha munkára, akkor általános vagy grafikus munkára? A grafikusoknak például iszonyatosan fontos a színhelyesség a megfelelő munkához, míg másoknak fontosabb a nagy munkaterület. Játékra viszont a válaszidő és a képfrissítés a mérvadó, tehát ezek alaposan megfontolandó dolgok a helyes kijelző megvásárlásához.
Felbontás és képarány
Ej, régen milyen egyszerű dolgunk volt. Léteztek a 4:3 monitorok, a jobbak már az 1024×768-as felbontást is tudták, örültünk a 15” méretnek, de a 17” már nagyon menőnek számított. Aztán elkezdtek nőni és átalakulni. Az előbb említett képaránnyal monitort már nem igazán lehet kapni és nem is érdemes vásárolni. A felbontás ugyebár 2 szám szorzójából áll. A kijelző pixeleinek mennyiségét jelöli vízszintes x függőleges felosztásban.
De milyen képarányok és felbontások várnak minket a piacon? Vegyük sorra:
16:9 képarány
· HD – 1280×720 – 16:9 képarány (de ezzel a 2 számmal arányosan növelt méreteket is még HD-nak titulálnak, amíg nem éri el a FullHD méretét).
· FHD – FullHD 1920×1080 ez a full HD, 16:9 képarány. A legáltalánosabb felbontás és képarány.
· QHD – QuadHD vagyis 2K 2560×1440 felbontás
· UHD – UltraHD vagyis 4K
16:10 képarány
· FHD+ – FullHD+ 1920×1200 népszerű produktivitás és üzleti alkalmazásoknál, mivel több függőleges teret biztosít.
21:9 képarány
Ezek a Wide monitorok, ami lényegében szélességében még egy picivel (5/9-eddel) megnöveli a 16:9-et. Ebben az esetben a pixelek széltében nőnek, de magasságban nem.
· WFHD esetén például az FHD 1920×1080-as felbontásából 2560×1080 pixel lesz
· UWQHD-ról beszélve pedig a 2560×1440, ami 3440×1440 felbontásra szélesedik, tehát már majdnem a 4K szélességre nő a 2K pixelszám magasság.
3:2 képarány
Gyakran használt prémium laptopoknál, különösen a Microsoft Surface eszközökön, hogy jobb legyen az olvashatóság és munkafelület pl. 3000 x 2000 felbontás.
32:9 képarány
· UWFHD – Nagyon durván néz ki elsőre egy ilyen monitor. Főleg, hogy főként csak a FHD magasságával készítik, így kapjuk meg a 3840×1080 felbontást. Lényegében pontosan akkora, mint 2 Full HD monitor egymás mellé helyezve. Ebből már érdemes ívelt verzióban is gondolkodni a nagyobb élményt és könnyebb használatot előtérbe helyezve.
· UWFHD+ – Majdnem ugyanez, de 1080px helyett magasabb kicsit, így 3840×1200 a felbontása.
· DQHD – Szuper szélesvásznú monitoroknál található, amelyek akár két monitor helyettesítésére is alkalmasak multitaskinghoz és játékhoz, felbontása 5120×1440.
Remélem, hogy a kis összefoglalómmal segíteni tudtam nektek a döntésben.
Legjobb monitor márkák
- AOC monitorok – kiváló ár-érték arányt kínálnak, így ideálisak otthoni felhasználóknak és diákoknak.
- ASUS monitorok – kimagasló teljesítményt és képminőséget nyújtanak, különösen játékosok számára ajánlottak.
- Dell monitorok – megbízhatóságuk és professzionális megjelenésük miatt tökéletesek irodai munkához és üzleti felhasználáshoz.
- LG monitorok – innovatív technológiáikkal és éles képminőségükkel kiválóak multimédiás felhasználásra és tartalomkészítőknek.
- MSI monitorok – a játékosok igényeire szabottak, magas frissítési rátával és gyors válaszidővel rendelkeznek.
- Samsung monitorok – prémium minőségű kijelzőikkel és modern dizájnjukkal ideálisak mind professzionális, mind otthoni felhasználásra.
Áruhitel és és a 0% THM
Előfordulhat, hogy a monitorok – különösen a magasabb kategóriába eső modellek – meglehetősen drágák, de ez az áruhitel lehetőségének létjogosultságát is mutatja. Ráadásul sok esetben a notebook.hu termékei 10 havi részletre, 0% THM-mel vásárolhatók meg. Ez azt jelenti, hogy a vásárlás során nem kell többet visszafizetni, mint az eszköz teljes ára, és a költségek 10 egyenlő részletben, a pénztárcánkra kedvező módon oszlanak meg. Ne habozz hát, válaszd ki azt a monitort, amely valóban felkeltette az érdeklődésedet!
Egy hozzászólás
Pingback: Top 5 gamer monitor [2021] - Milyen gamer monitort vegyek? - Notebook.hu Blog