A vezeték nélküli töltés egyre kritikusabb kérdéssé válik a napokban. Elektronikai termékek sora dolgozik akkumulátorral, ami bizony le is tud merülni. A kérdés csak az, milyen módszerrel tudnánk megoldani a töltést, ami egyszerre esztétikus és nem jár vele több méter, sérülékeny kábel? Nézzük, hogyan is alakul a vezeték nélküli töltés technológiája!
A XXI. században élve a „van egy töltőd” annyira megszokott mondattá vált, mintha csak a közeli közért hollétére kérdeznénk. A különböző csatlakozók variálásával való probléma (thunderbolt, micro USB, vagy Type-C, avagy a „bocs nekem nem olyan töltőm van” szituáció) egyik lehetséges megoldása az lenne, ha fognánk egy platformot, amire csak rá kéne tenni az eszközöket és már kapnák is az éltető energiát. Utópisztikusnak hangzik, hogy minden telefont ugyanolyan dokkolóval töltsünk, de tegyük fel, hogy megvan. A kérdés az: hogyan működik?
2015-ben még 3 konzorcium szabványa versengett a világelsőségért: a Wireless Power Consortium (WPC), a Power Matters Alliance (PMA) és az Alliance for Wireless Power (A4WP). Mindhárom szabvány nagyon hasonlított egymásra; indukciós töltést és mágneses rezonanciát használtak az áram továbbítására. Egyértelműen a WPC által kitalált rendszer, a Qi volt a legnépszerűbb szabvány a vezeték nélküli töltés piacán, s annak ellenére, hogy a két másik vetélytárs egyesített erővel próbálta legyűrni, továbbra is a Qi megtartotta vezető pozícióját.
Kétféleképpen lehet vezeték nélkül tölteni: mágneses rezonanciával vagy indukciós töltéssel. A legjobb módszer vezeték nélküli töltés eléréséhez az indukció bizonyult. Az adó tekercs kis hatótávú elektromágneses teret hoz létre a vevő tekercs között, amin elektromos áramot tud átadni. Ezeket a vevő tekercseket építik be a gyárak a telefonok és más elektronikai cikkek akkumulátorába, hogy képesek legyenek tölteni kábelek nélkül és ez dolgozik össze a dokkolóban lévő tekerccsel. Az indukciós töltés hatótávolsága viszonylag kicsi, 5 mm, tehát pontosan rá kell helyezni a telefont az adótekercsre, hogy töltsön. A legújabb töltőpontok már nem csak indukcióval, hanem mágneses rezonanciával is kompatibilisek, ezért a hatótávolság 45mm-re növekedett.
Nem csak a hatótávolság növekedik, de egyre inkább javul a töltési idő is. Ugyan még az átlag töltők lassabbak, mint a standard kábeles töltés, de az új eljárásoknak és alapanyagoknak köszönhetően a gyártók képesek egyre magasabb frekvenciát és egyre vékonyabb tekercseket használni, ezáltal javítani a szerkezetek képességeit. Ott vannak például a QC3 szabványt használó töltők, amik már egyre jobban fel tudják venni a versenyt a kábeles vetélytárssal és alkalmazni például a Samsung Fast Charge töltését.
Pozitívum, hogy a nagy gyártók, mint a piacvezető Samsung és Apple számára izgalmasnak tűnik ez a megoldás. Előbbi kijelentette, hogy igyekszik a középszintű telefonjaiban is általánosítani ezt a töltésmechanizmust, valamint az Apple a 8-as és az X kiadásokkal is belépett a vezeték nélküliek csapatába. Utóbbinál az egy külön kiemelendő tény, hogy nem egy „exkluzív” rendszert alkalmaznak, hanem hajlandóak voltak beállni az Androidosokkal közös sorba.
Hétköznapi kérdések persze felmerültek ezzel kapcsolatban is. Vajon nem veszélyes az emberre a rádiófrekvenciás sugárzás? Nos, a rendszer kb. 110-250 KHz frekvencián üzemel, ez ezerszer kevesebb, mint amit pl. egy mikróban találunk. Ha az nem öl meg, akkor ez sem. Akinek a készüléke nem támogatja a vezeték nélküli töltést, de még is szeretné úgy tölteni a telefonját, annak sem kell lemondania erről az élményről. Kapható ugyanis egy kiegészítő, melyet a telefon hátlapja és a telefon közé lehet tenni, a kilógó vezetéket pedig a microUSB csatlakozóba dugni.
Összességében elmondható, hogy egyre állandósuló tényező lesz vezeték nélküli töltés a telefonok piacán. Az újabbnál-újabb rendszerszabványok és a kísérletező szellemű fejlesztők tenni fognak róla, hogy ne csak gyorsabb, de nagyobb hatótávú eszközöket tudjanak elénk tenni. Mi pedig sok szeretettel várjuk őket!
Forrás:
https://wcharge.eu/vezetek-nelkuli-toltes/
https://logout.hu/cikk/vezetek_nelkuli_toltes_faq/teljes.html
http://kinaicuccok.blog.hu/2017/04/12/vezetek_velkuli_mobil_telefon_toltok_tesztje_blitzwolf_fast_charger_samsung_noname_wireless_charger