LG 27,6″ 16:18 DualUp monitor teszt | nem mindennapi látvány

Az LG régóta benne van az IT szektorban, így nem kevés eszközzel képviselteti magát, legyen szó laptopról vagy akár perifériákról. Ahogy TV piacon, úgy a monitorok háza táján is otthonosan mozog. Most az LG – hanem az egész piac – egyik legizgalmasabb monitorját teszteltük nektek, ez pedig nem más, mint az LG 27,6″ méretű 16:18 képaránnyal rendelkező DualUp monitorja Ergo talppal.

Külcsíny és ergonomia

Az első szembetűnő dolog, hogy egyáltalán nem egy monitor kinézetű dologról beszélünk. A képaránya elsőre felfoghatatlan és értetlenül nézzük, hogy ezt most mégis, hogy gondolták a fejlesztők? Továbbá a talpa sem a monitoroktól megszokott formát követi, inkább egy állványnak nevezném ezt az egyébként roppant praktikus Ergo talpat.

Használat közben egyszerű dolgunk van, hiszen a talppal szinte akármit megtehetünk, közelítést, távolítást, elforgatást, tájolást, magasságállítást és döntést is könnyedén végrehajthatunk vele. Mérete talp nélkül 481,5 x 549,5 x 44,9 mm, súlya pedig 4,3kg. Talppal viszont már változik a méret 481,5 x 843,2 x 461,3 mm-re és a súlya is kicsit több, mint duplájára, 9 kg-ra nő.

Nézd meg a monitor videós tesztjét is!

LG 27,6

A kijelző és ami mögötte van

A zavarba ejtő 16:18 képarányt kis gondolkodás után könnyedén megfejthetjük. Sokan szeretnek két monitoron dolgozni, de azok általában egymás mellett helyezkednek el. Amennyiben viszont 1 darab 16:9 képarányú monitor fölé helyeznénk egy másikat, máris megszületik a 16:18 képarány. Ráadásul, ha elforgatjuk 90 fokkal, akkor a 18:16 képarány is elég baráti, már-már a 4:3-ra hajaz, de igazából 4:3,55, ha pontosak szeretnénk lenni.

A két QHD méretnek megfelelő 2560 x 2880 felbontás tűéles képpel rendelkezik, mivel Nano IPS, ezért a belátási szögei szinte tökéletesek 178 fokban minden irányból. Ennek a kijelző technológiának köszönhetően széles színspektruma a DCI-P3 színterjedelem 98%-át is képes akár megjeleníteni és akkor a HDR10 támogatásról még csak nem is beszéltem.

A hosszú munkaidőre, éjszakai kijelző használatra is gondolva alacsony kékfény-kibocsátású, amit a TÜV Rheinland Eyesafe tanúsítvány igazol. Az RGB hardveres és szoftveres beállítások ötvözetével éri el azt, hogy védve legyen a szem a kékfénytől és mindeközben a csodás színek sem szenvednek el minőségromlást.

Ezzel még nincs vége, hiszen mint a mobiltelefonok, ez a monitor is rendelkezik beépített fényérzékelővel, így a környezeti fényt figyelembe véve állítja annak fényerejét. Tehát reggel növeli a fényerőt, ha világos van, éjszaka pedig csökkenti, hogy ne égesse ki a retinánkat.

A kijelző kontrasztaránya minimum 700:1, míg általában akár 1000:1-hez. A válaszidő 5ms, a fényerő pedig legalacsonyabban minimum 240 cd/m2, de tipikusan 300 cd/m2, a képfrissítése pedig 60Hz.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy 2 x 7 W-os beépített hangszórók is vannak benne, melyek tökéletesen megfelelnek az általános felhasználási szokásoknak.

Nemcsak könnyedén használható, kényelmes, hanem a munkaterületünkből is kevesebbet helyet foglal el. A talpát az asztal szélére lehet rögzíteni, így az sem vesz el plusz területet, főleg nem két monitor helyét, hiszen éppen felfelé építkezik.

Csatlakozási lehetőségek és extrák

Szerencsére rengeteg csatlakozó fedezhető fel a hátulján, így abban nem lesz hiány. Van itt 1db Display Port 1.4, 1db USB Type-C, 1db USB Upstream Port, 2db HDMI, 2db USB Downstream Port 3.0 és végül 1db 3,5mm fejhallgató kimenet. Szerintem, akinek nem elég ez a 8 csatlakozó, az hazudik 🙂

Az extrái között szerepel a villódzásmentes kép, MaxxAudio a beépített hangszóróknak köszönhetően, HDR10 és HDR Effekt, Szuper felbontás +, Feketestabilizátor, akár kettős vezérlés, így lehetőségünk nyílik egy időben 2 számítógép kijelzőjét használni egy ugyanazon monitoron, On Screen Control, Olvasó mód és persze PBP (Picture by Picture) mód.

Kiknek készült

Ez a monitor rengeteg munkakör esetében tökéletes választás lehet. Ahol viszont egyáltalán nem állja meg a helyét, az a játék, amit már a képfrissítés gyakorisága (60 Hz) és a válaszidő (5 ms) is egyértelművé tett. Viszont egy fejlesztőnek, grafikusnak, tartalomgyártónak nagy álma válhat valóra, ha egy ilyen monitort vásárol. Ez a képernyő teljesen átformálja használati szokásainkat olyan módon, hogy azt észre sem vesszük, egyszer csak függőjévé válunk és már nem szeretnénk többet két egymás mellé helyezett monitoron dolgozni.

Comments

Rólunk Orosz Mihály

A kiváló, 1984-es évjáratomnak köszönhetően a számítógépek, okostelefonok fejlődését korai korszakuktól kezdve figyelhettem egészen napjainkig. Már gyerekként nagy hatással voltak rám a sci-fi filmek és a bennük látható technológiák, melyek nagy része azóta valósággá is vált részben vagy teljes egészében. BASIC programozást 12 évesen a Commodore 64 korszakom óta tanultam, míg egészen 20-as éveim elejéig volt közöm Turbo Pascal, C++, HTML, PHP-hez is, s míg sokan azt állították nagy programozó leszek, én rájöttem, hogy csak addig szerettem programozni amíg nem mondták meg mit programozzak. A tanulmányaim folyamatosan informatika irányában voltak, a főiskola utolsó 1-1,5 évében pedig egy régi nagy álmom teljesült, egy egész számítástechnikai üzletet vezethettem. Én találtam ki milyen árut hozzanak, milyen áron adjuk, komplett konfigurációkat szereltem össze és szervizeltem. A fősuli végével online marketing irányba vitt az élet, ahol a HTML-nek még hasznát vettem. Gyerekkoromtól kezdve a Commodore 64, Schneider Color Personal Computer 664-en át az első Intel Celeron 266MHz-es processzorral megáldott PC-men keresztül volt mindenem, melyek az idő alatt folyton cserélődtek újabbnál újabbra. Ugyanígy az első telefonom 14 évesen kaptam, az egy Nokia 3310 volt, majd jöttek a polifonikus csengőhangos, színesebb kijelzős telefonok, később lett egy HP iPAQ H1940 zseb PC-m, amivel telefonálni nem lehetett, de ha BT-on összekötöttem a mobilommal, ami már tudott netet megosztani, akkor tudtam rajta böngészni, skype telefonálni. Váltig állítottam mindenkinek, hogy higgyenek nekem ez a jövő, nagy színes érintőkijelző, ilyenek lesznek a telefonok, majd rá pár évre megjelent az első iPhone. Kb. azóta haragszom az Apple-re, mert előadták, hogy ilyen még nem volt, holott nekem már évekkel előtte volt zseb PC-m, aminek létezett telefonos verziója is, az egyetlen különbség a felhasználói felület egyszerűsége volt. Az én első komoly okostelefonom a HTC Touch Pro volt, ami szerintem a mai napig igazán menő készülék. Mint a korábbi pocket PC-k ez is Windows Mobile operációs rendszerű volt, de készítettek rá egy felhasználóbarát kezelőfelületet. Utána sok mobilom volt míg el nem jutottam a jelenleg is használt Samsung Galaxy Z Fold2 készülékemhez, amit 2021 óta nyúzok „töretlenül”. Notebookom Microsoft Surface Pro 6, asztali gépem egy i9-es Intel, 16GB RAM, RTX 2070, de főként videóvágásra használom. Játszani PS5-ön szoktan és van hozzá PSVR2 is, ami igazán nagy előrelépést mutatott fel az elődhöz képest, mely bevezetett a virtuális valóság világába.
Ugrás az oldal tetejére