Milyen hatással lesz a cégekre a Windows 10 támogatás vége?

A Microsoft bejelentése szerint 2025. október 14-én végleg megszűnik a Windows 10 támogatása. Ez azt jelenti, hogy a vállalat nem ad ki többé biztonsági frissítéseket, hibajavításokat és új funkciókat az operációs rendszerhez, ami elég sok problémát vethet fel a jövőben, főleg vállalkozások számára.

Miért jelenthet ez komoly kihívást azoknak a cégeknek, amelyek még mindig Windows 10-et használnak, különösen ha számítógépeik nem kompatibilisek a Windows 11-gyel? A frissítés vagy az új hardver beszerzése elkerülhetetlen lesz, különben a vállalkozások jelentős kockázatokkal és problémákkal szembesülhetnek. Nézzük végig, hogy melyek is ezek!

1. Biztonsági kockázatok

Az egyik legnagyobb veszély, melyet érdemes mérlegelni, ha egy cég a támogatás megszűnése után is Windows 10-et használ, a biztonsági frissítések hiánya. A hackerek és kiberbűnözők legkönnyeb célpontjai az elavult rendszerek, amelyek könnyebben támadhatók, mivel nem kapnak új biztonsági frissítéseket, így a védelem pajzsán egyre nagyobb rés tátong.

Lehetséges fenyegetések:

  • Vírusok és malware-ek – A támadók kihasználhatják az operációs rendszer sebezhetőségeit.
  • Zsarolóvírusok (ransomware) – Az adatok titkosításával zsarolhatják a vállalkozásokat.
  • Adatszivárgás – Az ügyfelek és partnerek érzékeny információi illetéktelen kezekbe kerülhetnek.

2. Kompatibilitási problémák

Az elavult operációs rendszerek másik nagy problémája, hogy a támogatás megszűnte után idővel egyre nehezebben működnek együtt az új szoftverekkel és hardverekkel. A fejlesztők fokozatosan elhagyják a Windows 10 támogatását, így a vállalkozásoknak komoly gondot okozhatnak az alábbiak:

  • Új programok és frissítések nem biztos, hogy kompatibilisek lesznek a régi rendszerrel, vagy korlátozott funkciókkal érhetők majd csak el.
  • Egyes hardverek, mint például a nyomtatók, szkennerek vagy egyéb külső eszközök nem kapnak megfelelő drivereket, így használhatatlanná válhatnak.
  • A böngészők és webes alkalmazások egy idő után szintén nem fognak megfelelően működni, vagy korlátozva lesznek.

3. Üzemeltetési és karbantartási problémák

A belső IT-részlegek és külső informatikai szolgáltatók számára egy elavult rendszer fenntartása egyre költségesebb és bonyolultabb lesz. A nem támogatott Windows 10 miatt a cégeknek az alábbi problémákkal kell szembenézniük ezen a téren:

  • Az IT-szakembereknek több időt és erőforrást kell fordítaniuk a régi rendszer fenntartására, mert sokkal több kockázati tényezővel néznek majd szembe.
  • A külső szolgáltatók díjai magasabbak lehetnek, mert a támogatás nélküli rendszerek több problémát okoznak és nehezebb őket megfelelően működtetni.
  • A dolgozók hatékonysága csökkenhet, mert lassabb vagy hibásan működő eszközökön kell dolgozniuk és ez nem csak problémákat, hanem felesleges frusztrációt okoznak.

Két lehetséges forgatókönyv létezik a cégek számára

1. Windows 11-re frissítés

A legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldás a Windows 11-re való átállás.

Előnyei:

  • A rendszer naprakész és hosszú távon biztonságos lesz ezzel megoldva a legtöbb problémát.
  • Az új funkciók növelhetik a hatékonyságot és produktivitást, ezzel is segítve a cég sikereit.
  • Hosszú távon költséghatékonyabb, mint egy elavult rendszer fenntartása, így még ha az elején plusz költséget is jelent, hosszútávon kifizetődő.

Kihívások:

  • Nem minden számítógép kompatibilis a Windows 11-gyel, mert pl. TPM 2.0 és Secure Boot követelményeknek meg kell felelni.
  • A frissítéshez új licenszek vagy előfizetések beszerzése lehet szükséges.
  • Az átállás során biztosítani kell az üzletmenet folytonosságát.

Kompatibilitás ellenőrzése

A Microsoftnak van egy PC-állapotellenőrző szoftvere, mely megmondja, hogy az adott számítógép alkalmas-e Windows 11 futtatására.

Letöltés után telepítsük, majd a tálca bal alsó sarkában a Windows jelre kattintva nyissuk meg a START menüt és írjuk be: pc-állapotellenőrzés és üssünk egy ENTER-t. Itt a kék ellenőrzés most gombra kattintsunk, és máris megtudhatjuk az eredményt.

Fontos, hogy attól még, hogy ez a szoftver például azt jelzi, hogy az adott számítógép nem TMP 2.0 kompatibilis, még érdemes leellenőrizni, hogy ez pl. a BIOS-ban engedélyezve van-e. Ezért is érdemes IT szekemberrel is ellenőriztetni a számítógép kompatibilitását, amennyiben rossz hírt kapunk eredményül, mert még nem biztos, hogy nem kompatibilis az adott gép, lehet csak épp nincs aktiválva a funkció.

2. Mit tehetnek azok a cégek, amelyek mégsem tudnak Windows 11-re frissíteni?

Ha egy vállalat olyan számítógépeket használ, amelyek nem kompatibilisek a Windows 11-gyel, az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre:

  • Új számítógépek beszerzése – Bár költséges, hosszú távon ez a legjobb megoldás és a fentieket elolvasva egyértelműen megéri. Hosszútávon költséghatékonyabb, mint egy régi, veszélyeket magában hordozó rendszerrel nehezíteni a munkát és kockáztatni a biztonságot.
  • Alternatív operációs rendszerek használata – Egyes cégek Linuxot választhatnak, ha az kompatibilis a használt szoftverekkel, bár ritka, hogy minden használt szoftvernek legyen Linux kompatibilis variánsa.
  • Windows 10 Extended Security Updates (ESU) előfizetés vásárlása – Ez egy fizetős megoldás, amely néhány évig extra biztonsági frissítéseket biztosít, de hosszú távon nem fenntartható, mert ez is megszűnik egyszer. Mi értelme egy elavult rendszer biztonságának biztosításáért fizetni, ha egy fejlettebb oprendszert is vehetünk, amihez ingyenesek a frissítések?

Mit veszíthet az a cég, amely nem frissít?

A Windows 10 támogatásának megszűnése után a vállalkozások komoly hátrányokkal szembesülhetnek:

  • Biztonsági problémák – Nagyobb eséllyel lesznek célpontjai kiberbűnözőknek, hiszen egy elavult, biztonsági frissítések nélküli rendszert kijátszani sokkal könnyebb.
  • Üzleti fennakadások – Lassú, hibás vagy nem kompatibilis rendszerek miatt csökkenhet a hatékonyság.
  • Megnövekedett IT-költségek – A régi rendszer fenntartása egyre drágábbá válhat, hiszen nagy kockázattal és több körültekintéssel jár egy olyan rendszert működtetni és biztonságosan tartani, amely már nem kap támogatást ezen a téren.
  • Szabályozási problémák – A GDPR és egyéb adatvédelmi törvények miatt bírságokat is kaphatnak az elavult rendszereket használó cégek, ha adatszivárgás történik a biztonság csökkenése miatt.

Összegzés és ajánlások

A Windows 10 támogatásának megszűnése nem elhanyagolható probléma a vállalkozások számára. A cégeknek már most fel kell készülniük a változásra, és meg kell vizsgálniuk az alábbiakat cégen belül:

  1. Frissíthető-e a jelenlegi hardverük Windows 11-re?
  2. Ha nem, milyen alternatív megoldások állnak rendelkezésre?
  3. Mikor és milyen ütemezéssel történjen meg az átállás?

A legjobb döntés az, ha időben megkezdik az átállást, hogy ne érje őket kellemetlen meglepetés 2025. októberében. A cégek, amelyek nem lépnek időben, nagyobb biztonsági kockázatoknak és magasabb költségeknek lesznek kitéve.

Ne várj az utolsó pillanatig! Készülj fel most, hogy zökkenőmentesen válts egy biztonságosabb és modernebb rendszerre, ha szeretnéd elkerülni a felesleges problémákat!

Comments

Rólunk Orosz Mihály

A kiváló, 1984-es évjáratomnak köszönhetően a számítógépek, okostelefonok fejlődését korai korszakuktól kezdve figyelhettem egészen napjainkig. Már gyerekként nagy hatással voltak rám a sci-fi filmek és a bennük látható technológiák, melyek nagy része azóta valósággá is vált részben vagy teljes egészében. BASIC programozást 12 évesen a Commodore 64 korszakom óta tanultam, míg egészen 20-as éveim elejéig volt közöm Turbo Pascal, C++, HTML, PHP-hez is, s míg sokan azt állították nagy programozó leszek, én rájöttem, hogy csak addig szerettem programozni amíg nem mondták meg mit programozzak. A tanulmányaim folyamatosan informatika irányában voltak, a főiskola utolsó 1-1,5 évében pedig egy régi nagy álmom teljesült, egy egész számítástechnikai üzletet vezethettem. Én találtam ki milyen árut hozzanak, milyen áron adjuk, komplett konfigurációkat szereltem össze és szervizeltem. A fősuli végével online marketing irányba vitt az élet, ahol a HTML-nek még hasznát vettem. Gyerekkoromtól kezdve a Commodore 64, Schneider Color Personal Computer 664-en át az első Intel Celeron 266MHz-es processzorral megáldott PC-men keresztül volt mindenem, melyek az idő alatt folyton cserélődtek újabbnál újabbra. Ugyanígy az első telefonom 14 évesen kaptam, az egy Nokia 3310 volt, majd jöttek a polifonikus csengőhangos, színesebb kijelzős telefonok, később lett egy HP iPAQ H1940 zseb PC-m, amivel telefonálni nem lehetett, de ha BT-on összekötöttem a mobilommal, ami már tudott netet megosztani, akkor tudtam rajta böngészni, skype telefonálni. Váltig állítottam mindenkinek, hogy higgyenek nekem ez a jövő, nagy színes érintőkijelző, ilyenek lesznek a telefonok, majd rá pár évre megjelent az első iPhone. Kb. azóta haragszom az Apple-re, mert előadták, hogy ilyen még nem volt, holott nekem már évekkel előtte volt zseb PC-m, aminek létezett telefonos verziója is, az egyetlen különbség a felhasználói felület egyszerűsége volt. Az én első komoly okostelefonom a HTC Touch Pro volt, ami szerintem a mai napig igazán menő készülék. Mint a korábbi pocket PC-k ez is Windows Mobile operációs rendszerű volt, de készítettek rá egy felhasználóbarát kezelőfelületet. Utána sok mobilom volt míg el nem jutottam a jelenleg is használt Samsung Galaxy Z Fold2 készülékemhez, amit 2021 óta nyúzok „töretlenül”. Notebookom Microsoft Surface Pro 6, asztali gépem egy i9-es Intel, 16GB RAM, RTX 2070, de főként videóvágásra használom. Játszani PS5-ön szoktan és van hozzá PSVR2 is, ami igazán nagy előrelépést mutatott fel az elődhöz képest, mely bevezetett a virtuális valóság világába.