Xiaomi Mi 11 Lite 5G teszt | Sebes középkategóriás

A Xiaomi Mi sorozat 11-es tagjának rengeteg variánsa látott már napvilágot, most végre elérkezett a Lite, amelyből 4G mellett 5G variánsa is piacra került. Ez utóbbit fogom ma nektek tesztelni.

A készülék igényes, fehér dobozban érkezett, elején egy arany színnel a 11-es feliratot látjuk, míg alul jelzik, hogy ez a Lite 5G modellje a Mi 11-nek. A tetejét leemelve egyből egy fehér fakkot kapunk, oldalában a SIM tűvel, benne pedig a Xiaomitól már megszokott szilikon tokot találjuk, valamint egy kisebb papír csomagolásban a Type-C – 3,5mm-es jack átalakítót és a kézikönyveket. Mélyebbre hatolva a dobozban, máris a telefont magát tekinthetjük meg, alatta pedig a 33 W-os adaptert és egy Type-C kábelt. Vezetékes fülest nem kapunk.

Nézd meg tesztvideónkat is a Xiaomi Mi 11 Lite 5G telefonról!

Külső megjelenés

A Xiaomi Mi 11 Lite 5G készüléket bárkinek mutattam, az első reakció szinte minden esetben az volt, hogy de jó vékony. És ez így is van, hiszen csupán 6,81 mm a vastagsága. Körbenézve jobb oldalán a villámgyors, bekapcsoló gombba épített ujjlenyomatolvasót találjuk, valamint a hangerőszabályzót.

Bal oldala teljesen üres.

Felül infraport és zajszűrő mikrofon kapott helyet.

Az alsó élen a dual-SIM vagy SIM és microSD fogadására képes SIM tálca, beszélgetési mikrofon, Type-C csatlakozó, valamint a hangszórórács figyelhető meg. 

Az előlapon a Gorilla Glass 6 által védett, akár 90 Hz képfrissítésre is képes, 6,55” méretű AMOLED kijelző foglal helyet 1080×2400 pixel felbontással és 800 nit fénysűrűséggel, HDR10+ támogatással. Kiváló képminőségével és 90 Hz-es képfrissítésével kiemelkedő felhasználói élményt nyújt akár filmet nézünk rajta, böngészünk vagy a hétköznapi teendőinket végezzük rajta. Bal felső sarkában pedig kameralyukba helyezett 20 MP-es selfie kamerát figyelhetünk meg. 

Hátulja gyönyörű, matt, itt láthatjuk a kameraszigetet is. A főkamera egy 64 MP méretű (f/1.8; pdAF), nagy látószögű kameránk 8 MP-es (f/2.2, 119 fok), a makró kamera pedig 5 MP és itt van a LED vaku is. A kamera szoftvere a már jól megszokott. Videózásra 4K@30FPS, valamint 1080@60FPS-ben van lehetőségünk. Sajnos optikai képstabilizátor nincs benne.

Hátulja Szilikon tok nélkül
Szilikon tokjában

Mérete: 160,53×75,73×6,81 mm, súlya pedig 159 g.

Hardver

Hardveres szinten egy erős középkategóriás proci került bele, méghozzá Snapdragon 780 G. Memóriából 6 GB teljesít szolgálatot, míg tárhelyből 128 GB UFS 2.2 áll rendelkezésünkre, de ezt microSD kártyával bővíthetjük, ha lemondunk a Dual-SIM-ről. GPU-ból az Adreno 642 került bele, aminek köszönhetően nincs olyan játék, amivel meggyűlne a baja. Szerencsére a készülék masszívabb játszadozás közben sem melegszik fel kellemetlenül.

Az akku 4250 mAh, az 1 napos üzemidő garantált, mérsékelt használattal 2 nap is kihozható belőle. Sajnálatos módon a vezeték nélküli töltés kimaradt.

Szoftver

Szoftveresen Android 11-re épülő MIUI 12 felületet kapunk, ami korlátlanul személyre szabható. Fontos, hogy az AMOLED-nek hála van benne Always On Display, értesítési LED hiányában pedig különböző figyelemfelkeltő animációkat is beállíthatunk a jelzésnek. Van sötét mód, ami az üzemidőre is jótékony hatással van, ezt folyamatosra vagy időzítettre is állíthatjuk. A frissítési rátánál pedig a kijelző alap 60 Hz-es beállítását átállíthatjuk 90 Hz-re. Létezik egy AI képjavítás, ami a galériában található fotóinkon javít felismerve rajta embereket, állatokat, növényeket, ételeket, stb. A kedvenc funkcióm viszont a Hangszóró Tisztítás, ami egy olyan hanghullámot játszik le, ami ha porosnak érezzük a hangszórót, kitisztítja. Konkrétan érezni lehet, ahogy a levegő árad ki a hang hatására. Ilyen technikát használnak az okosóráknál is, hogy úszás után a vizet kifröcsköljék a hangszóróból. Persze ez a telefon nem vízálló, így ez a funkció a por eltávolítását végzi csupán.

Adatkommunikáció terén van 5 G, infra, BT 5.2, WiFi 6, GPS (Glonass, BDS, Galileo). 

Szenzorokból közelségérzékelő, fényszenzor, gyorsulásmérő, elektronikus iránytű, giroszkóp található benne.

Ezt a telefont bátran ajánlom bárkinek, hiszen 2 évvel ezelőtti csúcskategóriás telefonokkal versenyezhet bátran minden tekintetben. Erős hardverével, jó kamerás képességeivel és gyönyörű küllemével egy szerethető, jól összerakott középkategóriás készüléket alkotott a Xiaomi.

Comments

Rólunk Orosz Mihály

A kiváló, 1984-es évjáratomnak köszönhetően a számítógépek, okostelefonok fejlődését korai korszakuktól kezdve figyelhettem egészen napjainkig. Már gyerekként nagy hatással voltak rám a sci-fi filmek és a bennük látható technológiák, melyek nagy része azóta valósággá is vált részben vagy teljes egészében. BASIC programozást 12 évesen a Commodore 64 korszakom óta tanultam, míg egészen 20-as éveim elejéig volt közöm Turbo Pascal, C++, HTML, PHP-hez is, s míg sokan azt állították nagy programozó leszek, én rájöttem, hogy csak addig szerettem programozni amíg nem mondták meg mit programozzak. A tanulmányaim folyamatosan informatika irányában voltak, a főiskola utolsó 1-1,5 évében pedig egy régi nagy álmom teljesült, egy egész számítástechnikai üzletet vezethettem. Én találtam ki milyen árut hozzanak, milyen áron adjuk, komplett konfigurációkat szereltem össze és szervizeltem. A fősuli végével online marketing irányba vitt az élet, ahol a HTML-nek még hasznát vettem. Gyerekkoromtól kezdve a Commodore 64, Schneider Color Personal Computer 664-en át az első Intel Celeron 266MHz-es processzorral megáldott PC-men keresztül volt mindenem, melyek az idő alatt folyton cserélődtek újabbnál újabbra. Ugyanígy az első telefonom 14 évesen kaptam, az egy Nokia 3310 volt, majd jöttek a polifonikus csengőhangos, színesebb kijelzős telefonok, később lett egy HP iPAQ H1940 zseb PC-m, amivel telefonálni nem lehetett, de ha BT-on összekötöttem a mobilommal, ami már tudott netet megosztani, akkor tudtam rajta böngészni, skype telefonálni. Váltig állítottam mindenkinek, hogy higgyenek nekem ez a jövő, nagy színes érintőkijelző, ilyenek lesznek a telefonok, majd rá pár évre megjelent az első iPhone. Kb. azóta haragszom az Apple-re, mert előadták, hogy ilyen még nem volt, holott nekem már évekkel előtte volt zseb PC-m, aminek létezett telefonos verziója is, az egyetlen különbség a felhasználói felület egyszerűsége volt. Az én első komoly okostelefonom a HTC Touch Pro volt, ami szerintem a mai napig igazán menő készülék. Mint a korábbi pocket PC-k ez is Windows Mobile operációs rendszerű volt, de készítettek rá egy felhasználóbarát kezelőfelületet. Utána sok mobilom volt míg el nem jutottam a jelenleg is használt Samsung Galaxy Z Fold2 készülékemhez, amit 2021 óta nyúzok „töretlenül”. Notebookom Microsoft Surface Pro 6, asztali gépem egy i9-es Intel, 16GB RAM, RTX 2070, de főként videóvágásra használom. Játszani PS5-ön szoktan és van hozzá PSVR2 is, ami igazán nagy előrelépést mutatott fel az elődhöz képest, mely bevezetett a virtuális valóság világába.