Xiaomi MI A1 teszt – Keleti lendület, nyugati hangulat

A „sáo-mi” szépen terjeszkedik az ázsiai országokban és a Huawei mintáját követve, most igyekszik a nyugati piacokat is meghódítani. A kérdés, hogy megérte-e egy nagy flagship okostelefon dizájnjával és egy, a középkategóriában erősebbnek számító teljesítménnyel megcélozni a nagy közönséget. A válasz hamarosan kiderül. A Xiaomi MI A1 okostelefont teszteltük.

KÜLSŐ: MŰKÖDIK A NYÚLÁS? AKKOR NEM CIKI!

Ez lehetett a mottó a Xiaomi főhadiszállásán, amikor a telefon dizájnját kezdték kidolgozni. A vezető dizájner elsétált egy vegyesbolt előtt, amikor ránézett az almákra és rájött, hogy kitől kellene ihletet szereznie. Hófehérkének nem sikerült az idegen almával való barátkozás, a Xiaominak viszont teljesen jól működik a 8Plus-os iPhone megidézése. Az A1-es matt felülete kellemes tapintású, s bár elsőre talán furcsa is kézben tartani egy fémesebb, vagy üveg felület után, de nekem abszolút stabilan tarthatónak tűnt. Nem volt meg az a sunyi érzés, hogy pillanatokon  belül kicsúszik a kezemből. A „unibody” fémházat alapesetben nem félteném, hiszen elég masszív jellege van, de azért mégse dobáljuk csak úgy kedvünkre, mert a képernyőnek nem biztos, hogy jót tenne. Méreteit tekintve egy 155.x 75,8 x 7,3mm-es “phabletről” van szó (így keresztelték el a tablet és a telefon közti, nagy méretű telefonokat…szerintünk is furán hangzik, de ez van), ami egy 5.5 hüvelykes kijelzőt hordoz magán. Az alsó régióban megtaláljuk a kapacitív, fehér világítással operáló érintőgombokat, felül pedig az 5 megapixeles kamerát, egy beszélgetési hangszórót, meg közelségmérőt. Dekor tekintetében a XiaoMi a hátlapnál sem volt igazán kreatív. A kiemelt lencsék a LED- villanóval, valamint a Honor-szerű kerek ujjlenyomat olvasó nem épp egyedi, de technikai megvalósításában teljesen kielégítő. Az ujjunk scannelése gyorsan megy, minimális hibaszázalékkal, a kameráról pedig lejjebb még értekezünk.

Megnéznéd működés közben? Kattints az alábbi videóra, hogy ne maradj le a Xiaomi Mi A1-es videós értékeléséről! A szöveges teszt folytatásához pedig csak görgess lejjebb!

ESZKÖZÖK: PO(N)RT ERRE GONDOLTAM!

A kijelzőről esett már szó nagy vonalakban, de most lássuk részleteiben is. Egy 5.5 hüvelykes képátlójú, FullHD (azaz 1080 x 1920  -as) felbontású IPS LCD panelről beszélünk, ami teljesen megfelelő minőséggel dolgozik. A naposabb órákra is jutott elegendő fényerő és a betekintési szögre sem lehet panaszunk, szóval a képernyő terén hozza a kötelező minőséget. A 2.5D-s panelt Gorilla Glass 3-as borítással védik az ütésektől, aminek strapabírását ugyan nem próbáltuk ki (nem éppen korrekt dolog szétverni a teszt-telefont), de a GG-sek tapasztalatában bízhatunk. A további portokat és gombokat tekintve, keleten a helyzet változatlan. A jobb oldalra kaptuk meg a Power gombot, valamint a hangerőért felelős nyomkodni valókat, a baloldalon pedig a csomagban mellékelt SIM-tűvel böködhetjük ki a kis tálcát a SIM és microSD kártyáinknak (a bővítés 128GB-ig lehetséges).  Felülre egy infra jelelő, na meg egy mono hangszóró, alulra pedig Type-C típusú portot kaptunk 2.0-s USB adatátvitellel (na meg a hozzá tartozó kábelt és az európai szabványoknak megfelelő 5 volt, 2 amperes hálózati adaptert). Őt öleli körül egy 3,5-es jack audio jack, és egy mono multimédiás hangszóróval és mikrofonnal. Csinos, pofás, hozza az elvárásokat!

Xiaomi MI A1 telefon

TELJESÍTMÉNY: ÁZSIAI? AKKOR OKOS!

Egy klasszikus sztereotípiával felvezetni a XiaoMi-t nem éppen a legkorrektebb, de nem is teljesen alaptalan ez a felütés. A 4GB memória, amivel megáldották az A1-et, rendkívül simává teszi a telefonnal való böngészést, illetve a több, a háttérben futó applikációval való használatot. Ez a standard felhasználó számára határozottan barátságos dolog. Mi, átlag emberek általában arra vágyunk, hogy legyen egy megbízható telefonunk, ami korrekt sebességgel futtassa az appokat, megfelelően menjen az adatfeldolgozás és intézze az egyéb feladatokat. Ezt a középkategóriában még mindig jól csengő, 8 magos Snapdragon 625 egészíti ki, aminek ugyan már jelent meg újabb kiadása, de a 625-ös népszerűsége és teljesítménye miatt megérte a választás. A villámgyors sárkány 2.0 GHz teljesítmény leadására képes, amivel még (kisebb-nagyobb áldozatokkal) komolyabb igényű játékokat és appokat is futtatni tud. Az A1-en az Android 7.1.2-es Nougat változatát futtattuk, ami az eddigi MiUi-s változatot váltotta fel, illetve szoftveresen fontos megemlíteni, hogy egy „android one” telefonról beszélünk. Ez a Google kezdeményezése, miszerint az ilyen jelzésű telefonoknál a szoftverfrissítésről maga az amerikai cégóriás gondoskodik, ezáltal pedig a legjobb és legfrissebb kiegészítőket első kézből kapjuk majd meg. A felület ezáltal így egy kicsit puritán lett (nevezhetjük unalmasnak is), de ez egy abszolút elengedhető probléma, hiszen ha nem is szép, de legalább felhasználóbarát.

A szoftveres háttérnek hála a 3080mAh-as akkumulátor jól bírja az aktív használatot is (átlagos felhasználás mellett a két nap simán megvan, de lustább használónak a harmadik nap is bőven „elérhető”). Az akku egyetlen hibája, hogy gyorstöltésre nem tudjuk rászedni, ezért kell neki 2,5-3 óra is, mire teljesen feltölt majd („estére bedugjuk és csókolom”, de ha sürgősen kellene a telefon, akkor nem esik olyan jól ez).

KAMERA: BOKEH-FAKTOR

„Egy dologra koncentráljunk, de arra nagyon”- hangozhatott el a XiaoMi tervezői részlegénél a mottó, amikor a kameráról beszélgettek. Nos, a célfeladat a „bokeh” jelleg megteremtése volt, ami jelentem: sikerült! A dual kamerás rendszer ügyesen mossa el a hátteret, amíg a fotó alanyát szép élesen tartja. A két 12 MP-s kamera érkezett (egy standard és egy tele fotólencse) kétszeres optikai zoommal így a képminőség romlása nélkül közelíthetünk. A stabilizáló utóbbinál kimarad. A videó 4K-30fps maximumot kapott, de alacsonyabb beállításokon már halványabb a teljesítménye. A selfie kamera 5 megapixeles és megpróbálja megtippelni a korunkat, meg a nemünket (a nem még úgy-ahogy, de a kor néha csúnyán elcsúszik, bár ez inkább csak egy „fun” beállítás).

Xiaomi MI A1 kamerája

ÖSSZEFOGLALÁS

Összességében a Xiaomi Mi A1 egy remek vétel, bőven nevezhető az ár/érték-arány igazi mesterének. Kellően hosszú üzemidő mellett biztosít megfelelő teljesítményt és a portré, vagy tárgyfotózás kedvelőinek igazán különleges fotó-élményt biztosít majd. A külseje ugyan olyan, mintha több telefon hibridje lenne, de a végeredményt megnézve bőven megbocsájtható a koppintás.

Xiaomi Mi A1 termékoldalán elolvashatod a gyártói leírást és akár hitelre is megvásárolhatod.

Xiaomi MI A1 csomagolás

Comments

Rólunk Katona-Kis András